Türkçe  |  English  |  العربية
16 Ocak 2021 Cumartesi / 2 Cemaziye'l-Ahir 1442
Basında İSAV

OSMANLI VE BALKANLAR

PROF. DR. SARIOĞLU: İLAHİYAT FAKÜLTESİNİN VARLIĞI ÖNEMLİ

Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Hüseyin Sarıoğlu da 11 akademisyen ve 12 araştırma görevlisi, toplam 24 akademisyenle eğitim hayatına başlayacaklarını belirtti.

Edirne'nin tarihi, coğrafi konumu, kültür ve medeniyet misyonu açısından önemli bir şehir olduğunu dile getiren Prof. Dr. Sarıoğlu, "Edirne serhad şehri. Batı'ya açılan kapımız. Osmanlı'ya uzun yıllar başkentlik yapmış. Kültürümüzün, mimarimizin şahika noktası olan Selimiye Camii burada. II.Beyazid Camisi ve Külliyesi burada bulunuyor. Dolayısıyla bu geleneğin devam ettirilmesi için İlahiyat Fakültesinin varlığı önemli. Herkesin arzuladığı bir şeydi burada bir ilahiyat fakültesinin olması" diye konuştu.

Fakültenin kurulduğu hazırlık sınıfı binasının Selimiye Camii'ne çok yakın olduğuna dikkat çeken Sarıoğlu, "Fakültemize gelecek öğrencilerimiz bu manevi atmosferde bir yıl Arapça hazırlık sınıfı olarak bu binada ders görecek. Daha sonraysa Balkan Yerleşkemizde ana binamız hizmete açılacak" dedi.

HABER 7

▪ Günün Ayeti
(151-152) Yeryüzünde bozgunculuk yapıp dirlik düzenlik vermeyen aşırı gidenlerin emrine uymayın. Şu’arâ Suresi, 151
▪ Günün Hadis-i Şerifi
(Sahabiler İslami takvimin başlangıcını tesbit ederken) ne Resulullah (sa)'ın bi'set zamanına ne de vefat zamanına itibar etmediler. Fa­kat Medine'ye gelişine itibar ettiler. Buhari, Menakıbu'l-Ensar 48
▪ Duyurular
▪ Bazı İSAV Yayınları
▪ Namaz vakitleri