Türkçe  |  English  |  العربية
23 Ekim 2017 Pazartesi / 3 Safer 1439
İhtisas Toplantıları

“İslam Düşüncesinin Ana Merkezleri: Mâverâünnehir”


İslam Düşüncesi, İslâm Medeniyetinin gelişmesi ve genişlemesine paralel olarak muhtelif merkezlerde yoğunlaşmıştır. Günümüzden geriye baktığımızda bu merkezleri Bağdat, Mâveraünnehir, İstanbul ve Endülüs şeklinde ifade edebiliriz. Söz konusu havzaları oluşturan kelam,  felsefe ve tasavvufun kurucu ve öncü şahsiyetleri yer almaktadır. Örneğin Maveraünnehir’de İmam Maturîdî,  Farabî ve Ahmet Yesevî,  Bağdat’ta Ebu Hanife, Eş’arî,  İbn Sina, İmam Gazzalî gibi âlimler yetişmiştir.

Söz konusu âlimlerin ortaya koydukları birikimi arada düşünmek,  mümkünse bir pota içinde eritmek günümüzaçısından da önem arz etmektedir.

Bu amaçla 2018 yılından itibaren seri halinde söz konusu düşünce merkezlerini hedef alan İslam Düşüncesinin Ana Merkezleri: Mâverâünnehir” konulu bir ilmi ihtisas toplantısı 2018 yılı içinde   yapılacaktır. Toplantı iki gün sürecek, ilk gün birinci oturumda Mâverâünnehir’in tarihî, İlmî, siyasî, kültürel yapısını dile getiren bir tebliğ, sonra İmam Maturidî (Kelam), Farâbî (İslâm Felsefesi) ve Ahmet Yesevî (Tasavvuf) konulu tebliğler sunulacaktır. Toplantıya takriben 30 kişi davet edilecektir. 
 


▪ Günün Ayeti
Onlara şunu da misal göster: Dünya hayatı, gökten indirdiğimiz bir su gibidir ki, bu su sayesinde yeryüzünün bitkisi (önce gelişip) birbirine karışmış; arkasından rüzgârın savurduğu çerçöp haline gelmiştir. Allah, her şey üzerinde iktidar sahibidir. Kehf Suresi, 45
▪ Günün Hadis-i Şerifi
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim kardeşine bir yıl küserse, bu tıpkı kanını dökmek gibidir." Ebu Davud, Edeb 55, (4915)
▪ Duyurular
▪ Namaz Vakitleri
İmsak :
5:36
Güneş :
7:17
Öğle :
13:00
İkindi :
15:57
Akşam :
18:21
Yatsı :
19:50
▪ Son Çıkanlar