Türkçe  |  English  |  العربية
29 Şubat 2024 Perşembe / 18 Şaban 1445
Tartışmalı ilmî toplantılar dizisi

12- BİLGİ, BİLİM VE İSLAM-II

_151532122013_       
        Bilgi, bilim konusu bütün ilimleri ilgilendiren hayati bir unsurdur. Ayrıca hayat tarzı ile düşünce bir bütündür. Bu bütün, bilgi edinmeyi kendisine mahsus kılıyor. Kültürü belirleyen işte bu bütündür. Kültürün bilgiyi ele alışı o kültürün dili ve tarihini gerektirir. Bunlar bilinmeden gerçekler doğru olarak ortaya konamayacaktır. Batı'da olduğu gibi ülkemizde de bilgi ve bilim konusu incelenmektedir.
Vakfımız öncelikle sosyal konuların incelenmesini hedef almıştır. Sosyal ilimler arasında yer alan bilgi, bilim konusunu ele alarak ilmi araştırmalar yaptırmıştır. Yapılan inceleme ve araştırma sonuçları "Bilgi, Bilim ve İslâm I" olarak daha önce yayınlanmıştır. Aynı konuda 25-26 Kasım 1989'da yapılan bu ikinci tartışmalı ilmi toplantıda "Zihniyet ve Bilgi", "İslâm ve Bilim Tartışmalarında Temel Yaklaşımlar", "İslâm ve Pozitivizm", "Müslüman ve Bilgi", "Sosyal Bilimlerin Evrenselliğine Yönelik Metodolojik Bir Kritik ve Sosyal Bilimlerin İslâmîleşmesi", "İktisadî Düşüncenin Lâikleşmesi", "Post-Modern Epistemolojiler ve Modern Bilim", "Post-Modernizm Çerçevesindeki Tartışmalar" üzerine tebliğler sunulmuş ve müzakere edilmiştir. Toplantı sonuçları "Bilgi, bilim ve İslâm-II" adı ile neşredilmiştir.
        İlk baskısı biten bu eser, gözden geçirilmiş, Bilgi, bilim ve İslâm-I ve Bilgi, bilim ve İslâm-II" adlı iki toplantı metinleri birleştirilerek "Bilgi, bilim ve İslâm" adıyla yeniden neşredilmiştir.
▪ Günün Ayeti
(Bu taşlar,) aşırı gidenler için Rabbinin katında işaretlenmiş (taşlardır). Zâriyât Suresi, 34
▪ Günün Hadis-i Şerifi
Resulullah (sa) buyurdular ki: "Şu minberimin yanında kim günaha sebep olan bir yemin ederse, hatta bu, yeşil bir misvak çubuğu için dahi olsa, mutlaka cehennemdeki yerini hazırlamış olur." Muvatta, Akdiye 10, (2, 727); Ebu Davud, Eyman 3, (3246); İbnu Mace, Ahkam 9, (2325)
_12351820102021_
_12351820102021_
▪ Duyurular
▪ Bazı İSAV Yayınları
▪ Namaz vakitleri